середа, 13 грудня 2017 р.


Тема: Здоровий спосіб життя.
Мета: формувати в учнів поняття про здоровий спосіб життя, сприяти активному усвідомленню необхідності берегти здоров'я; вдосконалити навички аналізу, вміння працювати в групах, оцінювати інформацію; виховувати почуття відповідальності за збереження здоров'я.
Обладнання: папір формату А2, клейкі папірці, кольорові фломастери, маркери чорного кольору, м’яка іграшка.
                                                                            Хід заняття.
Для проведення тренінгу з класу потрібно забрати зайві парти, стільці розставити по колу. Бажано мати фліп-чарт. Тема заняття записана на дошці.
І. Повідомлення теми і мети тренінгу:
Найцінніше для людини,
Для дорослого й дитини –
Це здоров'я, знає кожен.
Ми його поліпшить можем,
Мусим добре берегти,
Бо як згубиш – не знайти.
Стан здоров'я населення України викликає серйозне занепокоєння. Майже 90% дітей та підлітків мають певні відхилення, понад 50% студентів та призовників мають незадовільну фізичну підготовку. Щороку зростає кількість молодих людей, що вживають наркотики. На сьогоднішньому занятті ми спробуємо дати відповідь на наступні запитання: що таке здоров'я? Від чого воно залежить? Як його зберегти?
Знайомство. Для ефективного співробітництва ми спочатку познайомимось. Назвіть своє ім’я, і скажіть, яким казковим або мультиплікаційним героєм ви могли б себе уявити? Чому?

Правила. Вся наша діяльність тим чи іншим чином підпорядкована певним правилам. Нам потрібно створити власні правила для роботи. Зараз я роздам вам клейкі папірці. Напишіть, будь ласка на кожному папірці якусь умову, за якої вам комфортно працюватиметься. (2 хв)
 А зараз ми об’єднаємося в 3 групи за кольорами світлофора. Кожна група одержить листок паперу, на якому потрібно зобразити сонечко. Погрупуйте подібні між собою комфортні для праці умови і приклейте папірці з ними вздовж промінців. (3 хв)
 А зараз спробуйте придумати правило, котре може забезпечити вам ці умови і запишіть його вздовж промінця. (5 хв). Кожна група презентує свої правила, вони приймаються іншими групами і записуються на окремому аркуші.
Очікування. Правила роботи ми прийняли. А що ви чекаєте від нашої сьогоднішньої зустрічі?
Очікування учасників записуються на клейких папірцях у вигляді хмаринок, котрі на плакаті закривають зображення сонця.
Основна частина.
1)Вступне повторення. Гра «Асоціації»-прямокутник до терміну «здоров'я» (синоніми, антоніми, прикметники, дієслова)
2)Робота в групах. Учні вибирають по одному жетону різних кольорів (жовтого, зеленого, блакитного і червоного). Об’єднуються в групи за кольором жетона. Учням пропонується розглянути вивішену на дошці схему, обговорити і пояснити свій (за кольором) елемент цієї схеми.
3) - Від чого залежить здоров'я людини, ми з’ясували. А тепер давайте спробуємо створити „модель” здорової людини. Для цього об’єднаємось у нові групи за формою обраних вами жетонів. У кожної групи є фломастери, папір, скотч. Вам потрібно за допомогою підручних засобів зобразити, якою має бути здорова людина. Це можуть бути малюнки, схеми, записи, котрі потрібно буде пояснити. На роботу відводиться 15 хвилин.
Поки учні працюють, звучить музика.
4)Обговорення і захист „моделей здоров'я”.
5) – А зараз подаруйте свою „модель” сусідній групі. Будь-яку хорошу річ дуже легко зіпсувати. Карієс нищить чудову усмішку, образа вбиває хороший настрій. Завдання груп полягає в тому, щоб маркерами чорного кольору зіпсувати „модель здорової людини”, створену вашими друзями, використовуючи знання про хвороби, шкідливі звички, різні несприятливі чи небезпечні чинники. На цю роботу вам відводиться 5 хвилин.
6)”Презентація” зіпсованих моделей. Обговорення:
- Які почуття у вас виникли, коли команда однодумців створювала модель здоров'я?
- А що ви відчули, коли інша команда псувала створене вами?
- Що кожен з нас може та повинен зробити для збереження і зміцнення власного здоров'я?
7)Створення „квітки” умов для підтримання здорового способу життя.
- На пелюстках квітки записані умови, необхідні для підтримання здорового способу життя:
• Висока рухова активність без примусу.
• Збалансоване харчування.
• Сприятливий психологічний клімат в сім’ї, школі, суспільстві.
• Творча активність.
• Повноцінне сімейне життя.
• Високоморальне ставлення до довкілля, людей, самих себе.
• Відмова від шкідливих звичок (куріння, вживання алкоголю, наркотиків).
Виберіть серед них найважливіші. Чи легко це зробити? Чому?
Оскільки кожна з цих умов є необхідною, всі вони рівноцінні, тож давайте розмістимо їх по колу у вигляді квітки.
V. Підведення підсумків заняття.
- У першому посланні апостола Павла до Корінфян сказано: „Чи ви не знаєте, що ви храм Божий, і Дух Божий живе у вас? Якщо хто зруйнує храм Божий, того покарає Бог, тому що храм Божий святий, а цей храм – ви”.
- Як узгоджуються ці слова апостола Павла з метою нашого заняття?
- Кожен з нас сьогодні щось зрозумів, чомусь навчився, чимось зацікавився. Давайте спробуємо висловити свою думку про заняття, звертаючись до цієї іграшки- Чи справдились ваші очікування щодо нашої сьогоднішньої зустрічі? Якщо так, зніміть з плаката хмарку, де ви записували свої очікування. Якщо зовсім не справдились, лишіть її на місці, а якщо справдились частково, прикріпіть свій листочок на краю плаката.
VI. Прощання.
- На малюнку з’явилося усміхнене сонечко. Щоб сонячно і радісно стало у кожного в душі, давайте візьмемося за руки і побажаємо своєму сусіду щось хороше.
- До зустрічі!


пʼятниця, 22 вересня 2017 р.


Тренінг з основ здоров’я у 8 класі.
Тема. Відпрацювання алгоритму відмови від небезпечних пропозицій в умовах тиску.
Мета:розвивати вміння відстоювати власну позицію, не піддаватися  зовнішньому тиску; навчитися казати «Ні!» на пропозиції сексуального характеру; виховувати відчуття самоповаги та поваги до інших людей.
Очікувані результати:
Після цього тренінгу учасники:
·        розпізнають способи тиску і маніпуляцій;
·        демонструють уміння адекватно реагувати на небажані пропозиції;
·        демонструють уміння обирати ефективні прийоми протидії тиску з боку друзів, знайомих та компанії.
Обладнання та матеріали:
Папір форматів А2, А3, А4, фломастери, стікери, кубик.
Заготовка плакату «Очікування», різнокольорові смайлики, роздатковий матеріал «Методи впливу», «Ситуативні завдання».
Хід тренінгу:
Організаційний момент
Вправа «Міні - інтерв’ю»
-Якою була перерва? (веселою, короткою…)
- З яким настроєм ви прийшли на урок? ( Гарним, сумним, надзвичайно веселим..)
Вступне слово.
Добрий день, дорогі друзі. Я рада бачити вас у нашому дружному колі.
Тема нашого заняття непроста і дуже актуальна:«Відпрацювання алгоритму відмови від небезпечних пропозицій в умовах тиску».
Метою даного тренінгу є:
-         розвивати вміння відстоювати власну позицію, не піддаватися  зовнішньому тиску;
-         навчитися казати «Ні!» на пропозиції сексуального характеру;
виховувати відчуття самоповаги та поваги до інших людей.
Вправа «Знайомство»
Мета: підвищити рівень згуртованості групи, надати можливість учасникам проявити індивідуальність.
Учасники по черзі називають своє ім’я та захоплення ( Наприклад: Я- Віра, люблю малювати), а інші учасники вигукують: «І це-чудово!», водночас піднімають великий палець.
Вправа «Правила».
Мета: визначити правила продуктивної роботи групи під час тренінгу.
Запропонувати групі прийняти правила роботи і спілкування. Записати їх на великому аркуші паперу, який прикріпити на дошці (правила можна також оформити на пелюстках ромашки).
Правила групи:
Позитивно налаштовані.
Слухаємо і чуємо.
Говоримо коротко.
Говоримо по черзі.
Не критикуємо.
Правило піднятої руки.
Бути активним.
Радіємо успіхам.
Після запису правил, їх знову повторюють всі учні по черзі та коментують.
Вправа «Очікування».
Мета: визначити очікування учасників від заняття.
Свої очікування учасники записують на різнокольорових стікерах у вигляді квітів. Після цього вони їх озвучують та прикріплюють на плакат, на якому намальована клумба.
Основна частина.
Слово тренера. На жаль, ми живемо у світі, де існує таке явище, як насилля. Прояви насильства супроводжують людство з давніх давен. Постійно відбуваються війни, напади на людей, приниження та дискримінація. І ми вже звикли сприймати насильство, як щось неминуче. Але ми повинні задуматись, що це порушення наших прав, приниження честі та гідності людини. І коли насильство чиниться поруч з нами, у нас в домі, школі, на вулиці, не будьте байдужими, зупиніть його. Навчіться протидіяти, або хоча б не провокувати його своєю поведінкою або вчинками.
Вправа «Мозковий штурм».
Що таке насильство?
Які його прояви?
Робота в групах.
Вправа «Склади пам’ятку»
Пропоную учасникам поділитися на дві групи, розрахувавшись на день та ніч. Кожна із груп отримує завдання у конвертах.
Група 1. Скласти правила, які зможуть запобігти сексуальному насильству на вулиці.
Група 2. Скласти правила, які допоможуть запобігти насильству у сім’ї.
Групи озвучують результат своєї праці.
Руханка «Велетні та карлики»
Всі стають в коло. Тренер запитує у дітей, чи знають вони, хто такі „карлики” та пропонує їм показати. Потім запитує, що таке „велетень” і також показати. Далі запитує чи багато діти знають рослин і тварин. І дає таке завдання: „Коли я буду називати будь-яку рослину, ви маєте показувати „карлика” і присісти, а коли я буду називати тварину – „велетня”, то підняти руки догори. Я можу вас плутати і називати інші слова.
Слово тренера. Сексуальні домагання- небажані пропозиції сексуального характеру. Уміння протистояти -  важливий крок у розбудові рівноправних стосунків з протилежною статтю. Іноді такі домагання є ознакою готовності до насилля. Щоб не стати жертвою злочину, потрібно уміти протидіяти, уміти і відмовлятися. Однак той, хто робить такі пропозиції, не завжди припинить одразу домагання, він буде старатися використати різні методи впливу. Давайте їх пригадаємо.
(на дошку прикріплюю картинку із зображенням підлітка. Навколо нього-стрілки, на яких написані прийоми злочинця).
Умовляння.
Переконання.
Провокація.
Наполягання.
Погрози.
Підкуп.
Підлещування.

Вправа «Маніпуляції».
Учасники стають у коло. Двоє учнів є «злочинцями». Використовуючи усі прийоми впливу, вони повинні потравити у середину кола.
Гра триває, поки хоча б один із «злочинців» не проникне в коло або, якщо цього не сталося, через 2—3 хвилини просто зупиніть гру.
Висновок. Маніпуляції — це прийоми, до яких вдаються люди, змушуючи інших зробити те, чого ті не хочуть.
Робота в групах.
Вправа «Ситуативні завдання».
Мета: скласти алгоритм поведінки підлітка в умовах тиску у відповідній ситуації.
Учасники об’єднуються у 4 групи за допомогою різнокольорових смайликів, які вони отримують.
Групи отримують завдання на картках.
Презентація групових робіт.
Завдання.
Група1. Одного вечора Оксана поверталася пізно додому від подруги. Вона вирішила скоротити дорогу і пішла через парк. На лавочці сиділи двоє хлопців і пили пиво. Вони пішли за дівчиною, нав’язуючи свою компанію, щоб провести її додому.
Група 2. На автобусній зупинці до семикласника Віті підійшов незнайомий чоловік і запропонував піти із ним, пообіцявши подарувати за це хлопцеві мобільний телефон.
Група 3. Віка вже рік зустрічалася із старшокласником Сашею. Останнім часом хлопець почав все частіше говорити про секс. Дівчина старалася переводити розмову на інші теми, але Саша наполягав: «Якщо ти мене любиш, то погодишся».
Група 4. Після вечірки ваші друзі розійшлися, залишивши вас з вашим другом на одинці у його квартирі. Зазвичай хлопець відносився до вас із повагою. Але зараз він під дією спиртних напоїв і веде себе агресивно. Він переконує вас у безпечності статевих стосунків.
Слово тренера. Отже, лише особисто від вас залежить, чи проявиться віктимна поведінка у ваших діях. Тільки вам вирішувати, як, де і з ким проводити час, але ви повинні завжди думати на три кроки уперед про те, які наслідки можуть бути, та намагатися не дати жодного шансу тим, хто шукає собі жертву як в психологічному, так і у фізичному аспектах.
Заключна частина.
Зворотній зв'язок. Вправа «Кубик»
Мета: розвивати здатність до самоаналізу, узагальнювати отриманий досвід.
Всі сидять у колі. Тренер кидає кубик учаснику, він розглядає грані із питаннями, обирає одне і дає на нього відповідь. Потім кидає іншому учаснику.
На цьому тренінгу я навчився…
Що нового дізнався?
Що не сподобалося?
Де використаю отриманні знання?
Що я для себе відкрив нового?
Що для мене було несподіваним?
Аналіз очікуваних сподівань.
Учасники відповідають чи справдились їхні сподівання. Якщо так, то вони беруть свої квіти і «садять» їх на клумбу. Якщо ні, то квіти залишаються збоку.
Вправа «Вінок побажань».
Мета:створення позитивного настрою.
Усі стають у коло. Учасники по черзі беруть сусіда зліва за руку і продовжують фразу «Я бажаю тобі…». Не відпускати руки, поки коло не замкнеться.


вівторок, 3 січня 2017 р.

Урок – тренінг на тему: «Куріння і здоров’я»
МЕТА: Надати учням достовірну інформацію про тютюн і тютюнопаління, розвінчати поширені міфи про популярність і магічність властивості тютюну;виховувати прагнення учнів
до здорового способу життя.
ОБЛАДНАННЯ : Малюнки учнів за темою, аркуші паперу А-3, А-4, скотч, олівці, фломастери, маркери, картки з завданням.
ЩО ПІДГОТУВАТИ ЗАЗДАЛЕГІДЬ
1.Підібрати прислів’я: «За здоровий спосіб життя»
2.Малюнки учнів за темою
3.Дослідники обговорюють з батьками чи знайомими людьми причини,з яких люди палять, чи
не роблять цього
4.Лікарі готують повідомлення про наслідки паління
5.Історики – «Історія виникнення тютюну»
ОРІЄНТОВАНИЙ ПЛАН ТРЕНІНГУ
Вступне слово вчителя, стартові завдання – 8 хв.
Взаємонавчання - 10 хв.
Робота в групах - 10хв.
Інформаційне повідомлення - 7 хв.
Підсумкове завдання - 8 хв.
Завершення тренінгу - 2 хв.
СТАРТОВІ ЗАВДАННЯ
Привітайте учнів, назвіть тему і завдання уроку, повторить правила гри
Вступне слово вчителя: «Що таке тютюн і про походження тютюнопаління»
За сотні років до прибуття європейців американські аборигени вживали тютюн. Вони палили сигари і люльки, жували і нюхали його, використовували в різних обрядах. Однак тютюну і сьогодні іноді приписують магічні властивості: начебто сигарета допомагає заспокоїтись, може зробити людину дорослішою, популярнішою, розумнішою. Давайте поміркуємо: чи правда це, чи варто купувати цигарки та ризикувати своїм здоров’ям? Якими бувають рішення у нашому житті?
Легенда про пихатого мандарина Колись давно у Китаї жив розумний але пихатий мандарин(знатний вельможа) . Цілий день він тільки і робив, що приміряв багате вбрання та вихвалявся перед підданими своїм розумом. Так минали дні за днями, роки за роками… Аж ось країну облетіла звістка, що неподалік оселився чернець, розумніший за самого мандарина. Розлютився мандарин, почувши про це. Вирішив він оголосити поєдинок і відстояти свою славу нечесним способом: « Візьму я в руки метелика , сховаю його за спиною і запитує, що у мене в руках - живе чи мертве? Якщо чернець скаже, що живе,я роздушу метелика , а якщо мертве - відпущу його.» І ось настав день поєдинку . Чи мало людей зібралось у пишній залі, щоб побачити ці змагання най розумніших чоловіків. Мандарин сидів на високому троні, тримав зо спиною метелика і з нетерпінням чекав ченця. Аж ось двері відчинилися , і до зали увійшов невисокий, худорлявий чоловік. Він підійшов, привітався і сказав, що готовий відповісти на будь яке запитання. Тоді мандарин мовив:» Скажи-но мені, що я тримаю в руках - живе чи мертве?» Мудрець усміхнувся і відповів: « Усе в твоїх руках!» Збентежений мандарин випустив метелика з рук, і той полетів, радісно тріпаючи крильцями.
Вправа «Мозковий шторм»
1.Назвіть приклади рішень, які можуть вплинути на життя, здоров’я, долю людей.
2. Які рішення доводиться приймати підліткам?
3.Які рішення можуть бути життєво важливими?
ВЗАЄМОНАВЧАННЯ ( волонтери повідомляють групам про свої дослідження)
1.Історики. «Історія виникнення тютюну» 12жовтня 1492 року Колумб відкрив не тільки Америку, а й тютюн. Він дізнався , що почали палити ще до нашої ери у початку 1 століття в Азії. Африці, древні слов’яни. Туземці скручували листя рослини і підпалювали,вдихаючи дим. Тютюн використовували, як декоративну рослину,пізніше склалось уявлення про його надзвичайні лікувальні властивості. Королева Катерина Медичі страждала від головного болю. Французький посол у Португалії Жан Ніко підніс їй у подарунок листя і насіння тютюну. Коли королева нюхала його, вона почувала себе краще. Посол здобув собі славу. З його ім’ям пов’язана ботанічна назва тютюну(Nісоtі аna ) Але в Англії, Туреччині бачили, що тютюн – це шкідлива речовина, яка містить отруту , приводить до наркоманії і до багатьох хвороб .Його заборонили вживати , за неслухняність людей били батогами, рвали ніздрі,але цій звичці не позбавились. Петро 1 привіз тютюн до Росії з Голландії. Це стало вигідним промислом і шкідливим пороком людей.
2. Лікарі. «Наслідки паління людей» Відомо, що тютюновий дим містить понад 4000 різних хімічних сполук , серед яких небезпечними є смоли, чадний газ, нікотині радіоактивний полоній. Після тютюнопаління у людини погіршується показник крові, легені утруднюють дихання, виникає кашель, погіршується пам’ять, підвищується тиск, утруднюються робота серця,волосся втрачають блиск,і еластичність, шкіра передчасно старіє,з’являються зморшки,нігті починають ламатися,очі втрачають блиск,білки червоніють,у роті погіршуються відчуття, зуби жовтіють, з’являється неприємний запах із рота, виникають хвороби зубів, ясень, рак легенів, гортані,рота, печінки, інсульти, інфаркти .
Основна причина паління-нікотинова залежність(діти демонструють свої малюнки, які вони підготували вдома,можна також використовувати таблиці ,на яких зображені внутрішні органи людини).
3. Дослідники. «Основні причини тютюнопаління » Підсумки опитування батьків і друзів. Нікотин-це сильніший отрута. Смертельна доза для людини 1мл.гр. на 1 кг. Маси тіла людини, тобто для підлітка 50-70мл.гр. Смерть може настати, якщо підліток випалить півпачки сигарети. Дослідженням встановлено, що під час паління 20% шкідливих речовин, які є в тютюновому диму, згорає,25%- затримується у легенях, 5% - залишається у підпалку і 5%- забруднює навколишнє середовище.
Опитав батьків, друзів, знайомих, ми дізналися, що основними причинами тютюнопаління є:
1. Мода, бажання бути незалежним, здаватися дорослішим.
2. Прагнення самостверджуватися, довести одноліткам свою значущість.
3. Нудьга, безпорадність.
4. Тиск з боку приятелів, бажання не виділятися між іншими.
5. Приклад дорослих.
6. Цікавість, бажання відкрити для себе нові відчуття, спровоковані рекламою.
Виробництво сигарет – над прибутковий бізнес. Тому, щоб заохотити людей до куріння створюють дуже привабливу рекламу .
РОБОТА В ГРУПАХ
Об’єднати учнів у 3 групи («земля», «повітря», «сонце») 1группа «Земля»: створити анти рекламу на пачці сигарет, яку ви пропануєте державному виробництву. 2группа «Повітря»: підготувати виступ агітбригади «За здоровий спосіб життя» (використовувати прислів’я, малюнки, пісні). 3группа «Сонце»: бухгалтери підрахують скільки грошей витрачає людина щодня, купуючи дві пачки сигарет за середньою ціною (за тиждень, місяць, рік).
Зробить висновки, як можна було витратити ці гроші, як би їх не довелося витрачати на сигарети.
ПРЕЗЕНТАЦІЯ «За здоровий спосіб життя»
ІНФОРМАЦІЙНЕ ПОВІДОМЛЕННЯ
Основна причина паління
Чому ж люди палять не зважаючи на шкоду для себе й оточуючих? Це тому, що через деякий час у них виникає нікотинова залежність. Нікотин, який міститься в тютюновому диму, пригнічує здатність організму виробляти необхідну йому нікотинову кислоту. Так організм починає залежати від паління. Багато підлітків, які спробували палити, стають курцями. Підраховано, що 75% із тих, хто кинув палити, протягом півроку починають знову. Навіть через кілька років після відмови від тютюну ця згубна звичка може відродитися. У курця,який вирішив кинути палити, нерідко виникають тривога чи дратівливість, він потерпає від депресій, головного болю,безсоння. Дуже добре,якщо в перші кілька тижнів його морально підтримують друзі. Якщо ти знаєш когось,хто вирішив кинути палити, допоможи йому, скажи, що це один із його правильних виборів у житті.
ПІДСУМКОВІ ЗАВДАННЯ
Оцінити ставлення учасників до заборони паління у громадських місцях. Для цього провести в класі умовну лінію. З одного кінця стануть ті, хто за таку заборону, аз іншого – ті, хто категорично проти ( гра «Мікрофон»).
За бажанням учні називають свої причини не палити.
Кожна група записує на дошці 10 заповідей «За здоровий спосіб життя»(гра «Змійка»)
1. Здоровий сон
2. Виконувати режим дня
3. Загартовуватися
4. Займатися спортом
5. Активно відпочивати
6. Добре харчуватися
7. Слідкувати за гігієною тіла
8. Ні! Шкідливим звичкам
9. Віра,любов,довіра близьким людям,гарні стосунки з друзями
10. Корисна праця
Підсумки заняття ( роблять учні)  Тютюновий дим містить до 4000 різних хімічних сполук. Найнебезпечнішими є нікотин, чадний газ і смоли.
Паління призводить до порушення роботи серця та інших органів.
Паління може негативно позначитися на здоров’я людини вже через декілька років
Курцям зі стажем найбільше загрожує небезпека виникнення ракових, серцево-судинних, легеневих і шлункових захворювань. Головною причиною паління є нікотинова залежність.
ЗАВЕРШЕННЯ ТРЕНІНГУ
Взятися за руки і разом сказати: «Будьмо здорові!»